سکوت در میان آتش؛ نوت ۷ جدید سامسونگ هم منفجر می‌شود

زمانی که با یک بحران مواجه هستید، مهم‌ترین چیز حفظ کردن خونسردی است. این دقیقا همان روشی است که سامسونگ از زمان اعلام فراخوان برای تعویض ۲.۵میلیون گوشی معیوب گلکسی نوت۷ درپیش گرفته است.
اما دیگر زمان آن رسیده که این شرکت با شرح جزئیات فنی از مشکل این گوشی‌ها پرده بردارد. این که نه تن‌ها گوشی‌های نوت ۷، بلکه مد‌ل‌های تعویض شده آن‌ها نیز حتی در هواپیماها منفجر می‌شوند، اصلا شوخی نیست. با این حساب دیگر چه کسی خواهد توانست به امنیت یک دستگاه سامسونگ اعتماد کند؟
راه حل این مشکل در شفافیت است. من کارشناس روابط عمومی نیستم، اما می‌دانم هیچ چیز بهتر از گفتن واقعیت نمی‌تواند وحشت عمومی و تبعات آن را در مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی تسکین دهد.
نمی‌توان با پنهان کردن مسائل و امید به برطرف شدن آن مشکلی را حل کرد. در اینجا امنیت مصرف‌کننده در میان است و کسانی که تصمیم دارند به یک برند وفادار بمانند، باید نسبت به آن اطمینان قلبی داشته باشند.
شرح واقعیت، حتی اگر سامسونگ تصور می‌کند بیشتر مردم عادی متوجه آن نمی‌شوند، دست کم نشان خواهد داد که شرکت کنترل کامل ماجرا را در دست دارد و تحقیقات کاملی برای درک عمق مسائل انجام داده است.
این کار حداقل سامسونگ را از موقعیت ضعف به موضع قدرت می‌رساند.

note-7-explode3
در حالی که همگان بر این باورند که گوشی‌های نوت ۷ به علت اشکال باتری‌های تولید شده توسط Samsung SDI (یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سامسونگ) فراخوانده شده‌اند، سامسونگ نه این گزارش‌ها را تأیید کرده و نه توضیح دقیقی درباره علت انفجار این باتری‌ها داده است.
شاید کامل‌ترین توضیح از طرف Samsung UK ارائه شد:
سوال: مشکل چیست؟
جواب: بر اساس تحقیقات، دریافتیم مشکلی در باتری دستگاه وجود دارد. زمانی که آند و کاتد با یکدیگر تماس پیدا کردند، باتری شروع به داغ شدن بیش از حد کرد که ایرادی بسیار نادر در فرآیند تولید محسوب می‌شود.
سوال: بسیاری از رسانه‌های کره‌ای معتقدند Samsung SDI به عنوان تأمین‌کننده باتری‌ها مسئول این ماجراست. آیا این موضوع را تأیید می‌کنید؟
جواب: برای پاسخگویی به نیازهای بازار، با تأمین‌کنندگان متعددی در حال همکاری هستیم. از این جهت نمی‌توانیم این مورد را تأیید کنیم. درحال حاضر قبل از هر چیز برای تأمین و حفاظت از امنیت مشتریان خود با تمامی آن‌ها مشغول کار هستیم.

به نظرمی‌آید در حال حاضر سیاست شرکت بر آن است به جای توجه به تأمین‌کنندگان باتری، به سمت پس گرفتن و تعویض هرچه سریع‌تر گوشی‌ها حرکت کند.
کمیسیون امنیت محصولات مشتریان نیز تنها این توضیح را داده است:
باتری لیتیوم – یون گوشی‌های هوشمند گلکسی نوت ۷ ممکن است بیش از حد داغ بشوند و آتش بگیرند، که این مشکل می‌تواند به سوختگی مصرف‌کنندگان منجر شود.

خوب؛ پس باتری‌ها داغ می‌شوند و آتش می‌گیرند؛ اما به چه علت؟

باتری‌های لیتیوم – یون در بسیاری دستگاه‌های دیگر نیز یافت می‌شوند و نکات امنیتی آن‌ها نیز مورد توجه واقع شده تا از داغ شدن بیش از حد دستگاه جلوگیری شود.
بیشتر گزارش‌های مربوط به انفجار گوشی‌های نوت ۷ ، داغ شدن بیش از حد گوشی را تأیید می‌کنند، در یکی از این موارد گوشی نوت ۷ در یک اتومیبل شخصی و زیر آفتاب داغ فلوریدا در حال شارژ بودن بود که آتش گرفت.
برای کاهش احتمال چنین اتفاقی، شرکت هواپیمایی فدرال امریکا به تمامی مسافرانش توصیه کرده است که نوت ۷‌های خود را در هنگام پرواز خاموش نگه دارند.
پدیده داغ شدن باتری مورد عجیبی نیست. تمامی گوشی‌ها هنگام اجرای بازی‌های سنگین با گرافیک‌های سه بعدی داغ می‌شوند.
واقعیت این است که هر دستگاه با باتری لیتیوم – یون ممکن است منفجر شود.

Mobile phone with smoke effect

 

اگر همه ماجرا به مشکل خط تولید یکی از تأمین‌کنندگان سامسونگ ختم می‌شود، پس چرا محصولات تعویضی “ایمن”سامسونگ هم آتش می‌گیرند؟
براساس گزارش‌ها، به نظر می‌رسد این بار مشکل داغ شدن باتری نیست و گویا عامل دیگری باعث انفجار نوت‌های ۷ می‌شود.
در کره جنوبی، گزارش‌های دیگری حاکی از داغ شدن سریع باتری و خالی شدن شارژ آن منتشر شدند. این دستگاه‌ها منفجر نشدند و سامسونگ اعلام کرد که این یک اشکال در تولید بوده است که ربطی به موارد قبلی ندارد.

سوالات همچنان در مورد نوت ۷ ادامه دارد

چند اشکال در تولید یک محصول می‌تواند وجود داشته باشد؟ سامسونگ برای حمایت از مصرف‌کنندگانش چه مواردی را در نظر گرفته است؟
این‌ها سؤالاتی هستند که سامسونگ باید به آ‌ن‌ها جواب بدهد؛ اگر می‌خواهد جایگاه و شأن خود را به عنوان یک تولید‌کننده گوشی موبایل حفظ کند. اگر چنین اتفاقی نیفتد و شرکت به شکلی واضح اعلام نکند برای رفع مشکل باتری‌ها یا خط تولید دقیقا چه برنامه‌ای دارد، در سال آینده دیگر خبری از صف‌های طولانی مشتریان برای خرید گلکسی اس ۸ یا نوت ۸ نخواهد بود.
اعتماد شکسته شده می‌تواند ترمیم شود، اما به شرط صداقت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کدامنیتی *