۷ رازی که فقط ثروتمندان می‌دانند

به نظر می‌آید ثروتمندان چیزی درباره پول می‌دانند که بقیه از آن خبر ندارند. هرچه باشد، ۱ درصد از پولدارترین افراد دنیا نیمی از ثروت دنیا را در دست دارند. شاید آنها رازهای پولدار شدن را می‌دانند، اما این جمله به این معنی نیست که هیچ کس قرار نیست از این نکات سر دربیاورد. در اینجا به ۷ مورد از این نکات اشاره می‌کنیم تا شاید روزی بتواند به پولدار شدن شما هم کمک کند.

 

۱-خرج کردن باید با هدف‌ها مطابقت داشته باشد.

 

به گفته مایکل کی، مدیر Financial Life Focus و نویسنده کتاب “پروژه احساس ثروتمند بودن” ، کلید ثروتمند شدن، هدف داشتن است.
وی می‌گوید:”آنها می‌دانند چه چیزی برایشان اهمیت دارد. شاید رساندن آن ثروت به نسل بعدی یا شاید هم رسیدن به نوعی کیفیت خاص در زندگی. آنها حواسشان هست که سرمایه‌هایشان را برای چیزهای بی‌ارزش هدر ندهند.”
به گفته او، افراد ثروتمند برای چیزهایی که برایشان مهم است پول خرج می‌کنند. ما نیز می‌توانیم از این گفته بیاموزیم که باید هدف‌های خود را تعیین کرده و سپس هزینه کردن‌هایمان را رصد کنیم و ببینیم آیا با اهدافمان منطبق هستند یا خیر.

 

۲-پول خود را برای خوشامد دیگران هدر ندهید.

 

“ثروتمندان واقعی معمولا چشم و هم چشمی ندارند. آنها از موفقیت خود آگاهند و به آنچه دیگران فکر می‌کنند توجهی ندارند.”
در کتاب پرفروش “همسایه میلیونر” می‌خوانیم: “در واقع، اگر این افراد پول به سختی بدست آورده خود را به خاطر رقابت با دیگران هدر می‌دادند، هرگز جایگاه کنونی خود را نداشتند. خرج کردن کمتر از میزان درآمد و حذر کردن از زندگی‌ لوکس، از اصلی‌ترین رازهای ثروت بسیاری از این افراد است.”
پول خرج کردن برای آنکه ثروتمند به نظر بیایید – پیش از آنکه واقعا اینگونه باشد – کاری است که قطعا شما را از رسیدن به اهدافتان بازمی‌دارد. پس از چشم و هم چشمی دست برداشته و بچسبید به کاری که مهم است: جمع کردن پول برای سال‌های آینده.

 

۳-جیک‌جیک مستون، فکر زمستون

 

ثروتمندان همواره اطمینان حاصل می‌کنند که برای نیازهای کوتاه مدت خود به اندازه کافی پول در اختیار دارند.
کی می‌گوید:” هیچ گاه زندگی آنان به خاطر اتفاقات غیر مترقبه به هم نمی‎ریزد، چون همواره پس‌اندازی برای مواقع اضطراری دارند.”
دلیل این که این افراد برای روز مبادا پس انداز دارند این نیست که آنان ثروتمند هستند و قادر به این کارند؛ بلکه آنان همواره خود را متعهد به پس انداز کردن می‌کنند.
کی توصیه می‌کند که همه بایستی اندوخته‌ای ضروری داشته باشند که بتواند برای ۶ تا ۹ ماه مخارج زندگیشان را پوشش دهد. به هرحال، به گفته او نمی‌توان همه این پول را یکجا کنار گذاشت. با هر درآمدی، خود را مجبور کنید که هرماه مبلغی را به حساب پس‌انداز خود منتقل کنید.
کی می‌گوید:” مانند هرچیز دیگری، این کار هم یک هدف است، و انجام ندادن آن به شکست منجر خواهد شد.”

screen_shot_2013-08-09_at_11-29-44_am

۴-هزینه‌ها اهمیت دارند.

 

هزینه‌های پیش‌بینی نشده به آسانی ثروت شما را می‌بلعند.
تیلور شولت، مدیرعامل Define Financial می‌گوید: “افراد پولدار متوجه هستند که هر هزینه‌ای که می‌پردازند به معنای پول کمتری در جیبشان است.”
در واقع، آنها به آنان به هزینه‌های سرمایه‌گذاری توجه می‌کنند، چیزی که بسیاری از مردم از کنار آن سرسری می‌گذرند. برای مثال، بیش از نیمی از کارگران کارخانه‌ها اصلا نمی‌دانند از حقوقشان چه مقدار کسر شده و به حساب بازنشستگی ریخته می‌شود. این هزینه‌ها هم به گفته شولت، از درآمد شما می‌کاهند. وی می‌گوید:”هزینه‌های انتقال پول یا درصد سود وام‌ها و…. به معنی پول کمتر در جیب شما است.”
حتی هزینه‌های کوچک می‌توانند تاثیری بزرگ داشته باشند. حتی یک درصد تفاوت نرخ سود بانکی در طولانی مدت می‌تواند مبلغی بزرگ باشد. حواس خود را جمع کنید. درباره این درصدها سوال کنید و بانک یا موسسه مالی مناسبی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید تا بتوانید پولی را که به سختی برای بدست آوردنش تلاش کرده‌اید را بهتر حفظ کنید.

 

۵-موقعیت سرمایه درست به اندازه تخصیص آن مهم است.

 

اگر درباره سرمایه‌گذاری و پس‌انداز برای بازنشستگی چیزی خواهنده باشید، احتمالا می‌دانید که توصیه شده تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید؛ یعنی آنکه تمام پول خود را به یک شکل سرمایه‌گذاری نکنید. به گفته شولت، موقعیت سرمایه نیز به اندازه نوع سرمایه‌گذاری اهمیت دارد.
به عبارت دیگر، ثروتمندان تمامی سرمایه‌ خود را در یک نوع حساب قرار نمی‌دهند. آنان حتی بخشی از ثروت خود را در حساب‌های کارگزاری قرار می‌دهند تا اثر مالیات را بر درآمد بازنشستگی خود کاهش دهند.
با سرمایه‌گذاری در بازار سهام یا امثال آن معمولا سرمایه شما معاف از مالیات می‌شود. در غیر اینصورت سالانه بین ۰ تا ۲۰ درصد (برای اکثر افراد ۱۵ درصد) برایتان مالیات حساب خواهد شد.
اندکی دقت بیشتر در این موارد می‌تواند تاثیری معنی‌دار در وضعیت مالی بلندمدت شما داشته باشد.

 

۶-برنامه‌ریزی برای پرداخت مالیات

 

مایکل کی می‌گوید: ثروتمندان منتظر موعد تسلیم اظهارنامه مالیاتی نمی‌نشینند تا در همان لحظه برایش به فکر چاره بیفتند. آنها در طول سال قدم به قدم و با حوصله اثر مالیات را کاهش داده و با کمک متخصصان مالیاتی از اشتباهات هزینه‌بر حذر می‌کنند.
به اضافه، به گفته مایکل کی، افراد پولدار با کمک‌های انسان‌دوستانه در طول سال از دارایی‌هایشان محافظت می‌کنند. اگر در اظهارنامه مالیاتی خود به جای کسر کلی ار درآمدها، همه چیز را جزء به جزء شرح دهید، قادر خواهید بود با کمک به موسسات خیریه واجد شرایط کسر از مالیات، هزینه‌های خود را کاهش دهید.
شولت می‌گوید: “کمک‌های انسان دوستانه ابزاری عالی برای متعادل کردن تاثیرات مالیاتی است. ثروتمندان این را می‌دانند، و شما هم می‌توانید از این نکته برای پیشرفت خود استفاده کنید.”
چه برای موسسه خیریه مورد علاقه خود چک بکشید چه لباس‌هایی که دیگر نمی‌پوشید را اهدا کنید، رسیدهای خود را نگه دارید و با استفاده از آنها کسر از مالیات بگیرید.

 

۷-استخدام مشاور

افراد ثروتمند دورشان پر است از مشاوران مالی، مالیاتی و حقوقی. برای افزایش ثروت خود، گمان نکنید باید برای مشاور داشتن باید پولدار باشید. واقعیت آن است که پولی که به مشاوران می‌دهید سرمایه‌گذاری در نوعی سیستم پشتیبان است که به شما امکان نگه‌داشتن ثروت و افزایش آن را می‌دهد. فکر نکنید خود به تنهایی می‌توانید همواره تصمیم‌های درست بگیرید؛ ثروتمندان هرگز چنین اشتباهی را مرتکب نمی‌شوند.
از مشاوران تازه‌کار هم استفاده نکنید. سعی کنید به سراغ بهترین کسی بروید که می‌توانید از پس هزینه‌اش برآیید، تا پول خود را برای مشاوره بد هدر نداده باشید.

موفق باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کدامنیتی *