چگونه در رسانه‌های اجتماعی هک نشویم

این روزها خبرهای بسیاری از هک شدن افراد می‌شنویم. چندی پیش بود که هک شدن ایمیل رسمی کمپین هیلاری کلینتون باعث شد هزاران پیام اختصاصی این کمپین در ویکی لیکس منتشر شود. چنین اتفاقاتی پیش از این برای سیاستمداران دیگری از جمله کالین پاول نیز افتاده بود.
اما واقعیت این است که برای هک شدن حتما نباید مشهور باشید. چنین اتفاقی برای هر کسی می‌تواند رخ بدهد؛ حتی افرادی که خود را در کار با اینترنت حرفه‌ای می‌دانند و سعی می‌کنند موارد امنیتی را در فضای مجازی رعایت کنند.
به هر حال، هنوز هم نکاتی وجود دارد که می‌توانند به شما کمک کنند تا حساب‌های کاربری خود را در فضای آنلاین از گزند هکرها محفوظ بدارید. از جمله:

حواستان به راه‌های نفوذ جانبی باشد

یکی از دلایل هک شدن حساب توییتر افراد، نه خود توییتر است نه هوت‌سوییت (وسیله‌ا‌ی برای مدیریت کردن این حساب‌ها). هکرها گاهی برای نفوذ به حساب‌های افراد از اپ‌های جانبی برای دسترسی به اطلاعات افراد استفاده می‌کنند. امروزه بسیاری از بسترهای اجتماعی از طریق اپ‌های مختلف راه دسترسی به اطلاعات افراد را هموار می‌کنند. گام نخست در امنیت اینترنت این است که جلوی دسترسی اپ‌هایی را که از آنها استفاده نمی‌کنید، بگیرید؛ مخصوصا در فیسبوک و توییتر.

رمز عبور خود را تقویت کنید

تقویت رمزعبور با استفاده از اعداد و سمبل‌های تصادفی متعدد، اهمیت زیادی دارد. اگر نمی‌توانید برای خود رمزی قدرتمند بسازید، به وبسایت‌های سازنده رمز همانند LastPass سری بزنید. هکرهایی که به حساب‌های مارک زوکربرگ دست پیدا کردند، از رمز عبور بسیار ضعیف او (dadada) کمال استفاده را بردند؛ بدتر آنکه او از همین رمز در حساب‌های دیگر خود نیز استفاده کرده بود.

 

 

رمز عبور

 

به اشتراک گذاری همیشه خوب نیست

حتی یک رمز عبور قدرتمند هم فایده‌ای ندارد، اگر آن را این طرف و آن طرف پخش کنید. اگر به دلایلی ناچارید رمز مشترکی با افراد دیگر داشته باشید، از ابزارهای امنیتی رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید. این ابزارها  به شما امکان می‌دهند فعالیت دیگر افراد را هم زیر نظر بگیرید و بتوانید ورود و خروج آن‌ها را تایید کنید. در این صورت شروع و پایان همه کارها به شما ختم می‌شود و می‌توانید در صورت هک شدن ریشه این اتفاق را پیدا کنید.

از امکان تایید دو مرحله‌ای استفاده کنید

بسیاری از افراد پیام‌هایی را که از طرف این شبکه‌ها جهت استفاده از تایید دومرحله‌ای برایشان ارسال می‌شود، نادیده می‌گیرند. این کار ممکن است اندکی زحمت شما را در ورد به حسابتان زیاد کند، اما قطعا ارزشش را دارد. به جای آنکه تنها یک رمز را وارد کنید، از شما خواسته می‌شود کد مخصوصی را نیز که در هنگام ورود به گوشی شما ارسال شده، وارد کنید. این کار تنها چند ثانیه از وقت شما را می‌گیرد و در ازای آن امنیت حساب شما را بسیار بالا می‌برد.

یک فرد مطمئن را مامور رسیدگی به حساب‌های خود کنید

بسیاری از هکرها زمان‌های کاری و تفریحی شما را زیرنظر دارند و می‌دانند شما چه ساعت‌هایی در حساب خود هستید و چه زمانی در مهمانی به سرمی‌برید. افرادی همانند مدیران اجرایی شرکت‎‌ها در معرض چنین خطراتی هستند. اگر به مدتی طولانی وقت رسیدگی به حساب خود را ندارید، از شخصی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

 

هکر

 

حواستان باشد کجا کلیک می‌کنید

همه ما می‌دانیم که برای مثال ایمیل‌های فرستاده شده از طرف شاهزاده نیجریه را نباید باز کنیم. اما از آنجا که کلیک‌بیت‌های مدرن بسیار طبیعی به نظر می‌آیند، شناسایی هکرهای امروزی بسیار دشوارتر شده است. تنها کاری که می‌توان انجام داد این است که روی لینک‌های فرستاده شده از طرف کاربران ناآشنا کلیک نکنیم. حساب‌های قلابی خدمات به مشتریان یا حساب‌هایی مشابه حساب‌های دوستان راه‌هایی مرسوم برای این کار هستند. این نکته را همواره رعایت کنید: نام کاربری و رمز عبور خود را به هیچ وجه در هیچ جا وارد نکنید، مگر آنکه از صحت و سلامت سایت اطمینان کامل داشته باشید.

اگر هک شدید، زمان بسیار مهم است

هک شدن به اندازه کافی اتفاق بدی است. اما هک شدن و سریع عکس‌العمل نشان ندادن وضعیت را خراب‌تر هم خواهد کرد. برای مثال، بعد از هک شدن، حساب شما لینک‌هایی برای دوستانتان خواهد فرستاد و آن‌ها نیز روی این لینک‌‌ها کلیک خواهند کرد. پس هر چه دیرتر بجنبید، دوستان بیشتری در این دام گرفتار خواهند شد. در صورت هک شدن، بلافاصله به دوستان خود اطلاع دهید که چنین لینک‌هایی را گزارش کنند.
در پایان باید بدانیم که هیچ حساب یا سروری به طور کامل مصون از هک شدن نیست، اما رعایت این نکات ساده امنیت شما را در فضای اجتماعی بسیار بالا خواهد برد. دوستان، همکاران و مشتریان شما در رسانه‌‌های اجتماعی حضور دارند، بهتر است آنان را از دست ندهید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کدامنیتی *