استفاده از کلان‌داده‌ها برای افزایش وفاداری مشتریان

 

امروزه وفاداری مشتری از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا خود مشتری است که کنترل چگونگی تعامل با ارائه دهنده کالا یا خدمات را در دست دارد. این خریدار است که انتخاب‌های فراوانی برای خرید داشته و پیش از هر تصمیم به خرید، با گوشی هوشمند خود کالای مورد نظر را در جاهای مختلف جستجو می‌کند. از طرفی، هر روز به تعداد کسب و کارهایی که برای بهبود کار خود از داده‌های عظیم بدست آمده از رسانه‌های اجتماعی (رفتار مشتریان، علایق و نظرات آنها و بسیاری موارد دیگر) استفاده می‌کنند افزوده می‌شود. اطلاعات بدست آمده از این داده‌ها به این کسب و کارها کمک می‌کند بتوانند در کمپین‌های بازاریابی و پیشنهاد‌های ویژه، مشتریان خود را بهتر هدف بگیرند.
صاحبان کسب و کارها با ترکیب داده‌های بدست آمده از این رسانه‌ها یا به تعبیری کلان‌داده‌ها و بازخوردهای مشتریان در شبکه‌های اجتماعی، قادرند فرصت‌های فروش را شناسایی، عکس‌العمل‌های مشتریان را نسبت به کالاها و خدمات جدید تحلیل کرده و شیوه مدیریت ارتباط با مشتریان را متحول کنند. در ادامه، به سه مرحله استفاده از کلان‌داده‌ها به منظور افزایش وفاداری مشتریان اشاره خواهیم کرد.

۱ –  شناسایی نیازها

نیازهای هر مشتری نسبت به دیگر مشتریان متفاوت است. ابزارهای تحلیل رفتار مشتری شرکت‌ها را قادر می‌سازند این تفاوت‌ها را ارزیابی کرده و به بینشی از روندهای خرید مشتریان برسند. این کار همچنین به آنان امکان می‌دهد که به صورتی شخصی‌سازی شده به مشتریان خود پیشنهادهای ویژه ارائه کنند. کلان‌داده‌ها کاری می‌کنند که شرکت بتواند خریداران ارزشمند خود را برای خود حفظ کرده و آنان را به خرید بیشتر ترغیب کند.

 

وفاداری مشتری

۲ –  درک رفتار مشتری

مصرف‌کنندگان همواره در فضای آنلاین با استفاده از تلفن‌های همراه خود همواره در حال جستجو بررسی، مقایسه، محصولات هستند. در زمانی که مشتریان آفلاین هستند نیز در حال آزمایش محصولات و ارزیابی کیفیت آنها هستند. شرکت‌های تحلیل‌کننده اطلاعات همچون RetailNext این امکان را دارند که رفتار مشتریان را رصد کرده تا نیازها و روش‌های خرید آنان را بهتر درک کنند. این کار شامل تعیین جنس و سن مشتریان، شناسایی کالاهای خرید شده، زمان‌های خرید و بسیاری موارد دیگر می‌شود. در نتیجه تعیین چگونگی عملکرد شرکت در حوزه خدمات، فروش و بازاریابی میسر خواهد بود.

۳ –  حدس الگوی خرید با مدل‌سازی پیش‌بینانه

این گونه مدل‌سازی‌ها معمولا برای پیش‌بینی اتفاقات آینده به کار می‌روند. از این مدل‌ها معمولا برای تحلیل داده‌های فعلی و سوابق پیشین برای درک بهتر مشتریان، محصولات و شرکا و برای شناسایی ریسک‌ها و فرصت‌های بالقوه استفاده می‌شود. تحلیل‌های پیش‌بینانه شرکت‌ها را قادر می‌سازند که بر اساس رفتار گذشته مشتریان خود، در آینده به نیازهای آنان پاسخ بهتری دهند.
با استفاده از تحلیل کلان‌داده‌ها و CRM، می‌توان روندها را بهتر شناخته و مسیر حرکت بازار را بهتر درک کرد. این کار باعث می‌شود شرکت‌ها بتوانند بر اساس آنچه از مشتریان می‌دانند تجربه خرید آنان را بهبود بخشیده و در نهایت مشتریانی وفادار برای خود ایجاد کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کدامنیتی *